مادران سالمند را در یابیم...

بهشت زیر پای مادران است...

وحشت از تنهایی نه‌تنها حوزه زندگی و عمل زنان را در زندگی کنونی محدود می‌سازد، بلکه افق دید آنان را از توانایی‌هایشان و حوزه عملشان در آینده تنگ می‌کند.

اما زنان نمی‌دانند که به هنگام پیری نقش مهم و پراهمیتی در خانواده دارند و می‌توانند نقش مهمی هم در تربیت نوه‌ها ایفا کنند. به‌طور کلی زنان و مردان به‌طور متفاوتی سالخورده می‌شوند. زنان بیشتر از مردان عمر می‌کنند. بخشی از این مزیت زنان در ارتباط با امید به زندگی می‌باشد. برخلاف ضعیف‌تر بودن جنسیت به‌نظر می‌رسد زنان در همه سنین مخصوصا در اوایل کودکی بیش از مردان قابل انعطاف باشند. با اینکه ممکن است برخی از زنان از آینده و پیری ترس داشته باشند ، بیشتر زنان در زمان بزرگسالی هم مزیت امید به زندگی را دارا هستند. به‌طور کلی امید به زندگی زنان در بدو تولد در کشورهای توسعه‌یافته اندکی بالاتر از 50سال و در بسیاری از کشورهای پیشرفته بیش از 70 سال است.

در جامعه سنتی افراد سالمند نقش پراهمیت و پراحترامی در خانواده‌ها دارند. پدربزرگ و خصوصا مادربزرگ‌ها نقش مهمی در پرورش نوه دارند. البته در جامعه امروز هم این موضوع رواج بسیار دارد اما به پررنگی گذشته نیست.

 

 نقش زنان سالمند درون خانواده

با توجه به نقش خانواده در جوامع بشری در همه دوره‌ها، بررسی سالمندان درون سامانه خانواده بسیار مهم است. خانواده فقط جمع جبری پدر و مادر و فرزندان و کسان دیگری که در خانه زندگی می‌کنند نیست، بلکه فراتر از آن است. در یک خانواده افراد روی یکدیگر تاثیر می‌گذارند و معمولا زن و شوهر ارتباط بسیار نزدیکی با پدران و مادران خود دارند. در جامعه سنتی افراد سالمند نقش پراهمیت و پراحترامی در خانواده‌ها دارند. پدربزرگ و خصوصا مادربزرگ‌ها نقش مهمی در پرورش نوه دارند. البته در جامعه امروز هم این موضوع رواج بسیار دارد اما به پررنگی گذشته نیست.

 

تغییر معیشتی و تحولات فرهنگی بر خانواده و اجتماع تاثیر بسزایی می‌گذارد. دختران و عروسان دیگر مادر و مادرشوهر را سرمشق خود نمی‌دانند و احترام به آنان را نه به عنوان یک ضرورت ناشی از واقعیت خانواده، بلکه به عنوان وظیفه‌ای اخلاقی تلقی می‌کنند. در این صورت زن یا مرد سالمند نه از لحاظ مادی مورد نیاز نسل نو می‌شود و نه برای تربیت نوه صالح شناخته می‌شوند، به‌طوری که مهدکودک را به وی ترجیح می‌دهند. به این ترتیب زن سالمند برخلاف نقش مرکزی که در خانواده داشت، نقش حاشیه‌ای پیدا می‌کند. این اتفاق مشکلات بسیاری را برای زن سالمند به همراه دارد زیرا در این صورت به دلیل طول عمر بیشتر زنان نسبت به مردان، زن سالمند احساس تنهایی می‌کند.

 

بیشتر زنان سالمند به دلیل تغییر نسل و فرهنگ دچار بیماری‌های مختلفی می‌شوند. هنگامی که مادربزرگ برحسب نسبت انتظار محبت، توجه و فرمانبری از فرزندان و نوه‌های خود را دارد و می‌خواهد با آنها زندگی کند چون می‌بیند که مورد بی‌توجهی قرار گرفته و تنها مانده است به بیماری روانی و یا روان‌تنی دچار می‌شود. در این صورت این بیماری موجب می‌شود تا فرزندان و نوه‌ها دوباره به او توجه کنند و او را مورد مهر و محبت قرار دهند، با این توجهات، زن سالمند بهبود می‌یابد، در نتیجه بار دیگر از مرکز توجه خارج شده و او را به‌دلیل اینکه بهبود یافته است، دوباره به خانه خودش بازمی‌گرداند.

بیشتر زنان سالمند به دلیل تغییر نسل و فرهنگ دچار بیماری‌های مختلفی می‌شوند. هنگامی که مادربزرگ برحسب نسبت انتظار محبت، توجه و فرمانبری از فرزندان و نوه‌های خود را دارد و می‌خواهد با آنها زندگی کند چون می‌بیند که مورد بی‌توجهی قرار گرفته و تنها مانده است به بیماری روانی و یا روان‌تنی دچار می‌شود.

رستم‌پور افزود: در این صورت نیاز به مهر و محبت باعث می‌شود تا زن سالمند بار دیگر ناخودآگاه دست به کار دیگری بزند تا مورد مهر و محبت قرار گیرد و سامانه خانواده را حفظ کند. در چنین مواردی باید ریشه اصلی بیماری را شناخت که همان دگرگونی جایگاه فرد در سامانه خانواده است و تا این مشکل حل نشود، بیماری‌ها یا مشکلات رفتاری متعدد زن سالمند، مانند کج‌خلقی، افسردگی، بیقراری و دردهای گوناگون برطرف نخواهد شد.

این روانشناس بیان داشت: بهتر است در چنین مواردی زن سالمند با دوستان خود و کلاس‌های گوناگون هنری و یا ورزشی، این تنهایی را پر کند تا بتواند خودش به درمان بیماری خود بپردازد.

,سالمند،دوران سالمندی،سالمندان،سالمند و سلامت،ورزش

 تنها نمانید

زیبا امین‌پور، جامعه‌شناس و حقوقدان در این زمینه می‌گوید: گاهی زن سالمند از نظر مادری و مادربزرگی وارد خانواده دختر یا پسر خود می‌شود و روابط جدیدی برقرار می‌گردد، بنابراین زن سالمند وارد سیستمی شده که باید خود را با این سیستم هماهنگ کند، کاری که برای او دشوار است، در نتیجه ناسازگاری‌ها و ناهماهنگی‌ها باعث بروز بیماری روحی در ضعیف‌ترین و آسیب‌پذیرترین عضو خانواده یعنی همان زن سالمند می‌شود. البته این وضعیت برحسب الگوهای فرهنگی به شکل بیماری واقعی و یا احساس کسالت ظاهر می‌گردد.

امین‌پور ادامه داد: در این مواقع، زن سالمند ممکن است ازدواج را راه‌حل خود بداند، ممکن است او وقتی ببیند که نمی‌تواند با نسل‌های جلوتر از خود کنار بیاید، به این فکر می‌افتد با یکی از هم‌نسل‌های خود زندگی کند و نیاز خود که همان مهر و محبت است را از وی طلب کند. بنابراین در سن بالا مجددا ازدواج و زندگی جدیدی را آغاز می‌کند و خوشبخت هم می‌شود. البته ازدواج همه سالمندان به این دلیل نیست.

 

به‌طور کلی زنان سالمند نسبت به آقایان از مشکلات بیشتری برخوردارند و بهتر است تا توجه بیشتری به این قشر در جامعه شود، چرا که زنان سالمند با توجه به روحیه لطیفشان که مخصوص زنان است با هر نوع بی‌مهری دچار بیماری و یا ضعف شده و نمی‌توانند در جامعه به خوبی زندگی کنند. البته امروز در جامعه می‌بینیم که زنان سالمند هنوز هم نقش مادربزرگ مهربان و مادر خوب را برعهده دارند و مورد احترام هستند، بنابراین باید تلاش کرد تا زن سالمند را از هرگونه بیماری برهانیم، چرا که زن سالمند فشارهای روانی ـ زیستی ـ اجتماعی را به شکل بیماری روانی، تظاهرات رفتار ضداجتماعی و یا بیماری جسمی آشکار می‌سازد ، از این‌رو چاره کار و درمان او نیز توجه به همه عواملی است که در زندگی وی وجود دارد. این درمان تنها در چارچوب خانواده انجام‌پذیر است و همان‌طور که خانواده نقش مهمی در تربیت فرزندان دارند، نقش مهمی هم در زندگی افراد سالمند و به‌خصوص زنان سالمند دارند. آنها هستند که با بی‌مهری خود باعث بروز بیماری‌های جسمی و روانی در زن سالمند خانواده خود و یا با مهر و محبت و توجه باعث آسایش و آرامش آنها می‌شوند.بنابراین برنامه‌ریزی‌ برای ایجاد نگرش مثبت اجتماعی به  سالمندان  و بهداشت و درمان کافی و رفاه مطلوب برای کل سالمندان در جامعه و خانواده ضروری است.

چه خوب است که این رفاه مطلوب برای تمام سالمندان مورد احترام دنیا فراهم گردد تا از بروز بیماری‌‌ها جلوگیری شود. 

منبع : آکا ایران

 

نکاتی در مورد مسافرت سالمندان

سالمندان هم می توانند مسافرت کنند اما با در نظر گرفتن نکاتی;

سالمندان عزیز، اگر می خواهید سفر کنید، باید چند نکته ی زیر را که برای آمادگی های قبل از سفر و نیز طی سفر مناسب است، بدانید.

 

- سری به پزشکتان بزنید :

اگر دچار بیماری خاصی هستید، قبل از مسافرت به پزشکتان سر بزنید و او را در جریان مسافرت خود قرار دهید. در این جلسه، پزشک یک معاینه ی کلی از شما به عمل خواهد آورد و شرایط کلی بدن را کنترل خواهد کرد. اگر احتیاج به تزریق واکسن داشته باشید، واکسن لازم را برایتان تجویز می کند.

 

- یک جعبه ی کمک های اولیه همراه داشته باشید :

شما دیگر پا به سن گذاشته اید، پس بهتر است قبل از سفر یک جعبه ی کمک های اولیه برای خودتان تدارک ببینید. در این جعبه می توانید داروهای مورد نیاز خود را قرار دهید:

قرص سردرد، ضد اسیدهای معده، محلول های ضد عفونی کننده، پنبه، بانداژ، دستکش استریل، ِکِرم های ضد آفتاب و انواع قرص ها و اسپری های حشره کش.

البته باید داروهایی که به دلیل بیماری های احتمالی خودتان هر روز مصرف می کنید را نیز حتماَ همراه ببرید.

 

- داروهایتان را فراموش نکنید :

 

شاید در طول مسافرت به شما آن قدر خوش بگذرد که فراموش کنید داروهایتان را مصرف کنید، ولی این اصلاً بهانه ی خوبی نیست و ممکن است همین فراموش کاری، تمام مسافرت شما را خراب کند.

 

بنابراین می توانید از یکی از همراهانتان بخواهید مصرف داروهایتان را به شما یادآوری کند وساعت زنگ دار یا ساعت موبایل تان را طوری تنظیم کنید که در ساعات مصرف دارو زنگ بزند و مصرف داروها را به شما یادآوری کند.

در ضمن مقدار کافی از داروهای روزانه تان را همراه ببرید. شاید اگر داروهایتان در طول مسافرت تمام شود، نتوانید نسخه ی دارو را به آسانی تجدید کنید.

 

- آب معدنی بنوشید :

در طول سفر زیاد فعالیت نکنید، به ویژه اگر به مناطق جنوبی کشورمان یا کشورهایی سفر می کنید که آب و هوای گرم دارند. این نکته ای است که سالمندانی که به حج می روند باید دقیقاً مدنظر داشته باشند.

همیشه بهتر است در این سفرها بطری های آب  معدنی همراه داشته باشید. استفاده از آب شیرهای شهری که به آن سفر می کنید، ممکن است چندان سالم نباشد. بنابراین شیشه ی آب خودتان را همراه ببرید و حتماً درِ این شیشه های آب را محکم کنید.

فراموش نکنید از آب همین شیشه ها برای شست و شوی دهانتان پس از مسواک زدن و شست و شوی دندان مصنوعی تان  استفاده کنید و از آب شیر استفاده نکنید.

مراقب یخ های آماده ای که در نوشیدنی ها می اندازند نیز باشید. این یخ ها می توانند حاوی میکروب باشند.

 

- در استفاده ازغذاهای آماده محتاط باشید :

مراقب غذاهای آماده  باشید. ساندویچ ها، سالادها و میوه ها ممکن است آلوده باشند و چون دستگاه گوارش  شما در این سنین بسیار حساس است، شما را دچار مشکل کنند.

 

- کفش مناسب بپوشید :

- ممکن است لازم باشد همراه افراد دیگر در یک تور مسافرتی در یک منطقه ی دیدنی، ساعات زیادی را پیاده روی  کنید. در این شرایط باید حتماً یک کفش مناسب  بپوشید.

- یک کلاه بر سر بگذارید که از تابش آفتاب در امان بمانید و از ِکِرم های ضد آفتاب  استفاده کنید.

- در فواصل زمانی مناسب صبر کنید. کمی بنشینید و استراحت کنید، ولی پیش از آن راهنمای تور را در جریان بگذارید که حواسشان به شما باشد تا جا نمانید.

 

- هوای پاهایتان را داشته باشید:

- برای جلوگیری از لخته شدن خون  در رگ های پایتان، هنگامی که روی صندلی قطار، هواپیما یا اتوبوس نشسته اید پاهایتان را بکشید و گاهی آنها را دراز کنید.

- در طول مسافرت درون قطار یا اتوبوس یا هواپیما و در سفرهای طولانی کمی راه بروید. البته به شرط اینکه مسیر صاف بوده و امکان زمین خوردن شما حین تکان های وسیله ی نقلیه وجود نداشته باشد.

- نوشیدن آب کافی را فراموش نکنید.

 

روزهای زیبای زندگی با موهای سپید

زندگی زیباست;هردوره زندگی برای خود حکایتی دارد و البته زیبایی هایی...

آخرین دورانی که شاید برای اغلب ما صورت بگیرید ، دوران پیری و فرسودگی است.برخی از دوره ها مثل جوانی و میان سالی ، با دخالت مستقیم ما و تصمیم گیری های خودمان صورت می گیرد ، ولی نوع زندگی و رفتارهایی که دربرخی از دوره ها مثل کودکی و پیری با ما صورت میگیرد ، وابسته به اطرافیان است  : در کودکی ، رفتار پدر و مادر ؛ و در پیری ، رفتار فرزندان .

الان که در دوران خوش جوانی به سر می بریم ، احتمالا یک یا چند فرد پیر در اطراف ما وجود دارد . چه خوب است که با رفتاری شایسته با آنان ، پیریِ شایسته ای را برای خودمان در آینده رقم بزنیم . اغلب پیرمردان و پیرزنان ، دارای اختلالات روانی خاصی هستند که شناخت این گونه مشکلات ، می تواند ما را در یاری رساندن موثر به این عزیزان مساعدت نماید .

در این مقاله ، به ذکر و شرح برخی از این عادات و اختلالات می پردازیم :

میل و رغبت : در حالیکه نیرو ومهارت و قدرت بدنی و روانی یک شخص پیر نقصان و کاهش می یابد ممکن است گاهی به این خیال بیفتد که آیا می تواند مثلا مانند ایام گذشته جوانی و میانسالی « سخنرانی » کند یا در یک مسابقه تنیس شرکت نماید یا به تنهایی به مسافرت برود ! ولی وقتی که او شروع به انجام یکی از این نوع کارها می کند خیلی زود متوجه می شود که توان اقدام به این امور را ندارد و اساساً فاقد میل و رغبت و عشق و ذوق به اینگونه کارهاست .

خستگی و دلتنگی: خستگی و دلتنگی شدید در پیران ممکن است روی قلب آنها اثر ناراحتی و کوفتگی بگذارد و همچنین سبب رکود و تنبلی در دستگاه هاضمه آنان شود و باعث آمادگی آنها به مبتلی شدن به بعضی بیماریها گردد . و عجیب این است که همه تأثیرات روانی خستگی ، به وسیله شتاب و عجله چندین برابر زیادتر می شود . عجله ، احتمال بروز تصادفات و حوادث را می افزاید . یک شخص پیر که همیشه در کارها شتابزدگی می کند ، ممکن است به یک حالت وحشت روانی دچار شود . بنابراین اشخاص پیر و ضعیف البنیه باید از ایجاد خستگی زیاد در هر کار همچنین عجله و شتاب اجتناب ورزند و باید بدانند که پیران زودتر از جوانان خسته می شوند ، ولی خیلی دیرتر از آنان خستگی شان برطرف می شود .

بی خوابی: مشکل دیگری که خیلی با خستگی ارتباط دارد ، « بی خوابی » است بسیاری از پیران ، از مردان یا زنان ، چه در اول شب و چه در نیمه های شب ، خوابیدن برای آنها واقعا دشوار است .

محیط زندگی مردان و زنان پیر باید ساکت و آرام و بی سر و صدا باشد . محل سکونت آنان باید از ترافیکهای سنگین ، فرودگاه و هواپیما و کارخانه های بزرگ مولد صوت و صداهای شدید و دلخراش دور باشد تا مدام در معرض تهییج و آشفتگی عواطف و احساسات قرار نگیرند

 

 

در ابتدای شب معمولا همه ، بلافاصله به خواب می روند ، پیران مدتها بیدار می مانند و بالاخره پس از یکی دو ساعت خوابیدن ، خیلی زود بیدار می شوند ، ولی دو باره خواب رفتن برای آنها کار بسیار مشکلی است . ضمنا چون اشخاص پیر موقع شام خوردن یا پس از آن ، آب زیادی می خورند پس از مدتی به اجبار ، از خواب بیدار می شوند و به دستشویی می روند تا خودشان را از دست آبهای زاید و مسموم خلاص کنند ... در این موقع ، دیگر خوابیدن برای آنها کار بسیار مشکلی است و در رختخواب این ور آن ور می غلتند ... گاهی به فکر فرو می روند و به یاد ایام خوش گذشته و دوران جوانی می افتند ... گاهی نقشه کارهای فردا را می کشند و گاهی از ناچاری چراغی روشن می کنند و به مطالعه اجباری مشغول می شوند ... برخی از آنها با صدای آهسته شعر می خوانند و گاهی هم با خود حرف می زنند . بعضی هم لحاف یا پتو به سر می کشند و سعی می کنند باز هم بخوابند . برخی هم به داروی خواب آور یا آرامش بخش پناه می برند ... از رختخواب بر می خیزند و آرام آرام به سراغ دارو می روند و چون این کار همیشه تکرار می شود ، جای دارو معین و مشخص است . خیلی زود آن را برمی دارند و می خورند تا مگر دوباره به خواب روند .

 

 ولی حقیقت امر این است : پیران محترم  باید بقیه شب را در محیطی ساکت و آرام به انجام کارهایشان بپردازند و جسما و روحا استراحت کنند و خواب زیاد برای آنها ضرورت ندارد و برای بعضی از پیران چهار یا پنج ساعت خواب در شبانه روز کافیست ...

عواطف شدید: بروز عواطف و احساسات شدید روانی ، برای طبقه پیران بسیار خطرناک است و گاهی ممکن است منتهی به سکته مغزی یا قلبی و مرگ آنها شود . بنابراین هم باید خود افراد پیر از عصبانی شدن و تحت تأثیر قرار گرفتن از وقایع و حوادث روزانه زندگی پرهیز کنند و هم اطرافیان در مصاحبت و رفتار ، نسبت به آنها ، نهایت نرمش و آرامش و ادب و سکوت آمیخته به احترام را رعایت کنند و با آنها به هیچ وجه مجادله و مباحثه ی تند و شدید ننمایند و بدین وسیله آنها را متأثر و آشفته خاطر نکنند .

موهای سپید,موی سپیدو توی آینه دیدم,موی سپید گلپا,[categoriy]

 

محیط زندگی مردان و زنان پیر باید ساکت و آرام و بی سر و صدا باشد . محل سکونت آنان باید از ترافیکهای سنگین ، فرودگاه و هواپیما و کارخانه های بزرگ مولد صوت و صداهای شدید و دلخراش دور باشد تا مدام در معرض تهییج و آشفتگی عواطف و احساسات قرار نگیرند .

همچنین تماشای فیلمهای وحشت آور و خواندن کتابهای هیجان انگیز برای طبقه پیران شدیدا خطرناک و مضر است ، و آرامش فکر و روح ، شاید برای آنها مهمتر و لازمتر از همه چیز باشد .

 

در انتها به صورت فهرست وار، به 28 مورد از صفات و عادات اغلب پیران می پردازیم ؛ به امید انکه با اطلاع از وضعیت روحی و جسمانی این عزیزان ، بتوانیم با شناختی درست و صحیح در صدد کمک و یاری ایشان  بشتابیم .

1. پیران غالبا درباره قیمت همه گونه اشیاء شکایت می کنند و حق هم دارند زیرا در جوانی آنها ، همه چیز خیلی ارزانتر از دوران پیری آنها بوده است .

2. پیران معمولا انعام و پاداش نمی دهند یا خیلی کمتر از جوانان می دهند !

3.چون درآمد آنها محدود و کمتر از هزینه های آنهاست برای آنان آسان نیست که پول زیادی حتی برای خرید مواد خوردنی و غذای لازم روزانه بدهند .

4.پیران به شکل و روش دوره قدیم لباس می پوشند.

5.پیران غالبا  زیاد حرف می زنند .

6.پیران از بیماریهای خودشان بسیار سخن می گویند ، پس مبادا با آنها درباره بیماری حرف بزنید زیرا یک ساعت تمام و بلکه بیشتر بدون وقفه در خصوص انواع بیماریهای خودش داد سخن می دهد و شاید شما را خسته کنند .

7.گدایان از پیران تقاضای کمک نمی کنند زیرا آدم پیر هنوز هم می خواهد به زور و زحمت یک 50 تومانی به گدایان بدهد !

8. پیران از همه زودتر می خوابند ، ولی از نیمه های شب بیدار می شوند زیرا حد اکثر ، آنها فقط پنج ساعت می خوابند .

9. پیران پس از بازنشستگی به دیگران کمتر علاقه مند می شوندو می خواهند فقط با بچه ها و نوه های خودشان باشند .

10.اغلب پیران خلق و خوی « بزرگ نمایی » دارند و همیشه همه چیز را ( مخصوصا بیماری خودشان را ولو اینکه کوچک و بی اهمیت باشد ) بزرگتر و مهم تر نشان می دهند.

11. پیران کهن غالبا « ساده لوحند » و زود گول می خورند .

12. درستکاری و امانت : تقریبا همه پیران درستکار و امین هستند .

13. خودداری از دزدی و خیانت : همه پیران از ارتکاب به دزدی و خیانت می ترسند و از این گونه اعمال زشت خودداری می کنند .

بروز عواطف و احساسات شدید روانی ، برای طبقه پیران بسیار خطرناک است و گاهی ممکن است منتهی به سکته مغزی یا قلبی و مرگ آنها شود . بنابراین باید خود افراد پیر از عصبانی شدن و تحت تأثیر قرار گرفتن از وقایع و حوادث روزانه زندگی پرهیز کنند

14.ترسو بودن : اکثر پیران ترسویند و کمتر اهل خطر و ریسک هستند.

15.عدم سرّ نگهداری : پیران اکثرا رازدار نیستند !

16. قناعت : پیران معمولا در زندگی قانع هستند و برچیز اندک می سازند .

17.بی آزاری : معمولا پیران بی آزارند .

18. ترجیح تنهایی بر اجتماع : پیران اکثرا در زندگی تنهایی را برهمنشینی با دیگران ترجیح می دهند

19.عادت وحس جمع کردن و پس اندازی در همه چیز از پول و خوردنی و پوشاک . 

20. پیران گاهی بر گذشته ی خود « تاسف » می خورند .

21. خجالت و شرم حضور : پیران بیش از میانسالان در همه چیز شرم و خجالت دارند .

22. سحرخیزی : معمولا و طبعا پیران سحرخیزتر از جوانان هستند .

23. معمولا شخص پیر« کنجکاو » است و می خواهد از همه چیز باخبر شود.

24. شخص پیر برقول و عهد خود استوار است .

25.  مرد و زن پیر ، معمولا بر ایمان و عقیده خود محکم و راسخ است .

26. آدم پیر معمولا بر فعل و قول جوانان اعتماد و اطمینان دارد .

27. پیران در برابر نا ملایمات و سختیهای زندگی بیش از جوانان صبر و حوصله و شکیبائی دارند .

28. در سنهای خیلی بالا اکثر پیران به فراموشی دچار می شوند . 

منبع:آکاایران

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.

دوران سالمندی که از راه می رسد،وسایل مورد نیاز سالمندان نیز متفاوت می شود;

امکانات مورد نیاز سالمند در خانه

فراهم کردن تسهیلات مورد نیاز سالمندان در تمام جوانب اقتصادی، اجتماعی و درمانی از جمله ضروری ترین اقدامات محسوب می شود. علاوه بر اینها یک سالمند در فضای زندگی اش نیز نیازمند امکانات و تجهیزات متعددی است که در ایجاد آسایش جسمی و آرامش روحی او نقش بسزایی دارند. پرداختن به دکوراسیون فضای زندگی سالمندان نیز بخش مهمی از این مبحث را تشکیل می دهد.

● توصیه های کاربردی

۱ ) در شرایطی که سالمند با عصا و یا صندلی چرخ دار در خانه حرکت می کند، چیدمان لوازم دکوراسیونی و کاربردی باید به گونه ای صورت گیرد که همواره مسیر عبور و مرور او باز باشد. در ضمن متناسب بودن ارتفاع لوازم ثابت مانند کابینت های دیواری، اجاق گاز ، کاسه ظرفشویی و دستشویی به خصوص برای آن دسته از سالمندانی که بر روی صندلی چرخ دار هستند، از جمله اقدامات ضروری و مورد نیاز خانه آنها است.
۲) محیط زندگی سالمند می بایست از نور کافی به هنگام روز و شب برخوردار باشد. زندگی در خانه ای با پنجره های آفتاب گیر از جمله ویژگی های لازم برای محل سکونت او است زیرا سالمندان به جهت وضعیت جسمانی شان نسبت به دیگر افراد کمتر از خانه خارج می شوند و در نتیجه می بایست ویتامین D حاصل از اشعه خورشید به طریق دیگری در بدن آنها تامین گردد.
۳) در کنار تختخواب سالمند چراغی قرار داده و یا آنکه کلیدی برای روشن و خاموش کردن چراغ اتاق در آن مکان به دیوار نصب کنید. با این کار سالمند جهت خاموش و روشن کردن چراغ اتاق نیاز نیست از تختخواب پایین آمده و مسافتی را در تاریکی طی کند
۴) در میان کفپوش های سخت، سرامیک از جمله خطرناک ترین برای محل زندگی افراد سالمند محسوب می شود زیرا با ریخته شدن تنها چند قطره آب برروی سطح آن احتمال افتادن برروی زمین هر فردی به خصوص سالمندان ناتوان در شرایط پا برهنه بودن بسیار زیاد است. لذا همواره به سالمندان توصیه می شود در چنین موقعیتی حتماً از دمپایی با کف لاستیکی استفاده کنند. توجه داشته باشید، دمپایی های ابری احتمال افتادن را چند برابر افزایش می دهند. راهکار دیگر برای این منظور پوشش لااقل قسمتی از سطح سرامیک با فرش است که بیشترین رفت و آمد سالمند از آنجا صورت می گیرد. در ضمن از عدم احتمال سر خوردن فرش بر روی سرامیک نیز اطمینان حاصل کنید
۵ ) امروزه کاربرد توالت فرنگی به جای نوع ایرانی به اغلب افراد مستعد جهت دردهای استخوانی پا و کمر توصیه می شود ولی این پیشنهاد برای سالمندان از جمله ضروریات است. لذا در صورتی که در خانه سالمند تنها یک توالت ایرانی وجود دارد با تبدیل آن به نوع فرنگی و یا قرار دادن توالت فرنگی سیار بر روی نوع ایرانی تسهیلات لازم را فراهم کنید. در ضمن نصب دستگیره در طرفین توالت فرنگی به نشست و برخاست او بسیار کمک می کند. وجود این دستگیره ها در حمام نیز ضروری است.
۶ ) از آنجا که اغلب سالمندان مجبور شده اند زندگی آپارتمانی را به جای خانه های مستقل و باغچه های پرگل و گیاه انتخاب کنند، با فراهم کردن مجموعه ای از گل ها و گیاهان آپارتمانی هم پاره ای از نیاز روحی آنها را برآورده ساخته وهم ساعاتی آنها را به این طریق سرگرم کنید
۷ ) جهت جلوگیری از احتمال لیز خوردن سالمندان در محیط حمام و دستشویی با چسباندن کفپوش های پلاستیکی بادکشی در مسیر راهشان و به خصوص در کف وان و در زیر دوش مانع لیز خوردن آنها شوید
۸ ) رنگ های مورد استفاده در دکوراسیون فضای زندگی سالمند می بایست شاد، امیدوارکننده و انرژی بخش باشند. از آنجا که کهولت سنی، عوارض روحی را نیز به همراه دارد در محیط زندگی سالمند از رنگ های شاد در قالب پرده، رومبلی، روتختی و ملحفه استفاده کنید
۹ ) اگر سالمندتان از سلامت کافی جهت راه رفتن برخوردار نبوده و یا مشکل سرگیجه در تعادل او خللی ایجاد می کند، در مسیر بیشترین رفت و آمد او دستگیره های محکمی به دیوار نصب کنید تا به هنگام راه رفتن در آن مسیرها، دستگیره ها کمی برای حفظ تعادل او باشند.


پیر شوید اما محترم بمانید...

پیری و سالمندی اتفاق می افتد اما سعی کنید:

پیر شوید اما محترم بمانید

ما زندگی می‌کنیم. به دنیا می‌آییم. کودکی می‌کنیم. نوجوان می‌شویم. غرور جوانی ما را می‌گیرد و در جوانی گرد و خاک به پا می‌کنیم.

ما به دنیا می‌آییم و می‌رویم. بچه که هستیم می‌گویند تا بچه‌ایم مشکلاتمان هم کوچک است و هر چه بزرگ‌تر می‌شویم، مشکلات هم با ما بزرگ می‌شود.

بچه که هستیم مشکلاتمان را خودمان درک نمی‌کنیم. بزرگ‌تر‌ها ما و مشکلاتمان را تر و خشک می‌کنند. جوان که می‌شویم مشکل می‌سازیم و باز هم شاید مشکلاتمان را درک نمی‌کنیم، اما روزگار می‌گذرد و دوره پیری هم برای هر کدام ما پیدا می‌شود. پیر می‌شویم، در حالی که کاری از دست هیچ کدام ما ساخته نیست.

این راه را آمده‌ایم و باید تا انتهای آن برویم؛ راهی که پر از پیچ و خم‌های فراوان است. بی‌تعارف، خیلی از ما از انتهای این راه می‌ترسیم. خیلی از ما تا وقتی که دستمان کوتاه نیست و خرما را از هر نخیلی پایین می‌آوریم، عین خیالمان هم نیست که روزی روزگاری دستمان کوتاه خواهد شد و خرما بر نخیل و کاری هم از دستمان برنخواهد آمد.

پیر که می‌شویم مشکلاتمان را خودمان می‌فهمیم، دیگران هم می‌فهمند؛ اما درد پیری این است که بسیار می‌شود و شده است که کاری از دستمان برنمی‌آید.

پیر که می‌شوی می‌گویند بچه می‌شوی؛ بچه‌ای که نمی‌تواند کارهایش را بخوبی انجام دهد، بچه‌ای که زود دلش می‌شکند. پیر که می‌شوی انگار که باز بچه‌ای؛ منتها بچه‌ای که می‌فهمد و می‌داند که زیر دست دیگران افتادن و محتاج کمک دیگران شدن یعنی چه؟ پیری دوره پیچیده‌ای است.

بچه که هستی می‌دانی جوان می‌شوی. جوانی که تمام شود می‌دانی که دوران پیری هست، اما پیر که شدی اوضاع فرق می‌کند.

پیر که شدی در حالی که مدام به پشت سر نگاه می‌کنی، باید هنوز هم رو به جلو بروی. پیر که شدی دلت می‌خواهد محترم باشی. دلت می‌خواهد پیر بودنت را زیاد به رخت نکشند و حالا می‌ترسی از این‌که این روزها انگار روزگار به رخ کشیدن‌هاست. می‌ترسی از این‌که چقدر خانه‌ها کوچک و جا برای پیرها کم شده است.

حالا مدام می‌شنوی که فلان دوست و فلان فامیل و فلان همسایه دوران جوانی، سر از خانه‌ سالمندان درآورده است

مدام می‌شنوی که روزگار عوض شده است و خیلی‌ها کوچک‌تری و بزرگ‌تری را فراموش کرده‌اند. درد بدی است این‌که بدانی و با گوشت و پوست و استخوانت حس کنی که منتظرند بروی و حس خوبی است وقتی ببینی بچه‌هایی که می‌گویند تو هم مانند آنها شده‌ای با قلب کودکانه خود پیرها را عاشقانه‌تر و محترم‌تر دوست دارند و همیشه منتظر دیدن آنها هستند و نمی‌دانند رفتن پیرها یعنی چه. پیری دوره پیچیده‌ای است. با این حال همه‌تان پیر شوید.


رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.

پیدا و پنهان پیری...

پیدا و پنهان پیری

کنار آمدن با پیری و پذیرفتن آن کاری است که از عهده هر کسی برنمی‌آید. کم نیستند افرادی که با دیدن اولین موی سفید و برای انکار پا به سن گذاشتن‌شان تنها چاره را کندن آن موی سفید می‌دانند.

آنها می‌توانند این کار را تا وقتی که شمار موهای سفید به ۲۰ تا ۳۰ عدد هم برسد ادامه دهند اما بعدش چه؟ رنگ مو! بهترین و آسان‌ترین راهکار برای فرار از پیری. اما آیا این افراد به وقتی که همان موهای رنگ شده هم خواهند ریخت فکرمی‌کنند؟ بله، فکر می‌کنند. این همه متخصص کاشت مو! ولی آخر این همه دردسر برای چیست؟ می‌خواهید بگویید جوانید؟ تا کی؟ تازه باید خیلی هم خوشحال باشید که با این همه استرس و فست‌فود و زندگی ماشینی و آلودگی هوا به سنی رسیده‌اید که موهایتان سفید و پوست‌تان چروکیده شود و دندانتان بریزد. به جای پاک کردن صورت مساله به راه‌حلش فکر کنید و به اینکه چه طور ورود به این مرحله شیرین از زندگی را بپذیرید، آن را زندگی کنید و نهایت لذت را هم از آن ببرید. اگر حوصله فکر کردن به این را ندارید که اصلا چه اتفاقی می‌افتد که آدم پیر می‌شود و بعد از آن اتفاق چه باید بکنیم، کافی است همین را بخوانید...

● پرسشی از دکتر امیرهوشنگ احسانی متخصص پوست و مو - افزایش سن با پوست چه‌می‌کند؟
▪ آقای دکتر! اصلا چه اتفاقی درون بدن می‌افتد که باعث می‌شود پوست چروکیده و موها سفید شوند؟
ـ با افزایش سن به تدریج میزان ساخت عناصر زیر پوستی کم می‌شود. کلاژن‌ها و الاستین‌هایی که در بدن تولید می‌شوند باعث حفظ خاصیت ارتجاعی، قوام و شادابی پوست می‌گردند. حالا هرچه سن فرد بالاتر رود این افزایش سن به کاهش تولید و ترشح کلاژن و الاستین و در نتیجه از بین رفتن خاصیت ارتجاعی و شادابی پوست منجر می‌گردد که می‌توان همین امر را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین علل پیری و چروکیدگی پوست در سنین بالا دانست.
▪ آیا می‌توان برای به تعویق افتادن این روند کاری کرد؟
ـ بله. رفع چین و چروک‌ پوست به وسیله لیزر، پیلینگ و تزریق انواع داروها و ژل‌های زیرپوستی امروزه طرفداران زیادی دارد زیرا خیلی از افراد نه به دلیل سن بالا بلکه به علت مسایل ژنتیکی زودتر از زمان پیش‌بینی شده دچار پیرپوستی می‌شوند بنابراین این فر‌آورده‌های خارجی می‌تواند برایشان بسیار کمک‌کننده باشد.
▪ در مورد موها چطور؟ مو چرا با افزایش سن سفید می‌شود؟
ـ تولید و ترشح رنگدانه‌ها در بدن باعث به وجود آمدن رنگ در مو می‌شود. این رنگدانه‌ها هم مانند کلاژن‌ها و الاستین‌ها با افزایش سن کمتر تولید می‌شوند و همین امر علتی بر سفید شدن مو در سنین بالا است اما همان‌طور که در مورد قبل هم ذکر شد وراثت و ژنتیک در سفیدی مو نقشی به سزایی دارد. برای همین است که شاید خیلی از افراد حتی از ۲۰ تا۲۵ سالگی شاهد سفید شدن یا ریزش موهایشان باشند اما موثرترین عامل در سفیدی مو ژن‌های پیری هستند که دستور رنگدانه‌سازی را کاهش می‌دهند.
▪ اینکه می‌گویند سلول‌های پوست در سنین بالا زودتر می‌میرند، درست است؟
ـ کاملا برعکس! در سنین جوانی سرعت تکثیر سلول‌های پوستی بسیار بالاست، یعنی یک سلول از وقتی که تولید می‌شود تا وقتی که از پایه‌اش به سطح پوست برسد و ریزش کند و دوباره سلولی نو پدید آید تنها به حدود ۵۰ روز زمان نیاز دارد. با این حساب تقریبا هر ۵۰ روز یک بار سلول‌های پوستی تازه می‌شوند و به این ترتیب شادابی و زندگی پوست را در پی دارند اما با افزایش سن این روند طولانی‌تر است و از تولد تا مرگ یک سلول در یک فرد میانسال زمان بیشتری طول می‌کشد و در نتیجه پوست هم با سرعت قبل از حالت پیری و کهنگی درنمی‌آید و همین دیر رسیدن سلول‌های تولید شده از لایه‌های پایه به لایه‌های شاخی یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی است که در سنین بالا رخ می‌دهد و باعث چروکیده و فرسوده به نظر رسیدن پوست می‌شود.
▪ آیا ورزش می‌تواند عاملی در جلوگیری از پیری پوست باشد؟
ـ ببینید، هرچند که ورزش کردن برای سلامت بدن در همه سنین و شرایط مفید است اما خیلی در جلوگیری از روند پیری پوست تاثیر ندارد. هرچند که نمی‌توان تاثیر به سزای آن را در تقویت و پویاسازی عضلات زیر پوست انکار کرد. خیلی از افراد سعی می‌کنند با ماساژ درمانی باعث به جریان انداختن خون در زیر پوست و در نتیجه روند نزولی پیری آن شوند. با توجه به رابطه مستقیم گردش خون در زیر پوست و کاهش و جلوگیری از پیر شدن و چروکیدگی آن، این کار چندان هم بی‌فایده نیست اما باید این حقیقت را پذیرفت که هیچ‌کس نمی‌تواند هر روز و به مدت چند ساعت پوست خود را ماساژ دهد. یعنی از نظر زمانی چنین وقتی در اختیار هیچ‌کس نیست که از مثلا ۳۵ سالگی روزی ۴ تا ۶ ساعت تمام سطح بدنش را ماساژ دهد.
▪ نکته‌ای هست که بخواهید در انتهای حرف‌هایتان برای حفظ سلامت پوست به خوانندگان ما توصیه کنید؟
ـ بله؛ تغذیه مناسب، عدم استفاده از الکل و مخدر و مخصوصا سیگار، استفاده از ضدآفتاب و تمیز نگه داشتن پوست همه از مسایلی هستند که با رعایت آنها می‌توانند حتی در سنین بالا پوستی شاداب و زیبا داشته باشند. باز هم تاکید می‌کنم که استعمال سیگار یکی از مهم‌ترین عوامل تخریب پوست است زیرا اکسیدانی که با مصرف سیگار در بدن رها می‌شود سبب جلوگیری از خون‌رسانی و در نتیجه داشتن پوستی چروکیده و تیره می‌گردد.

منبع:آکا ایران

سالمندی با طعم لبخند

همواره در کنار خوشی و شادی، سختی و ناراحتی وجود دارد. زمانی که بیمار می‌شویم و جایی از بدن‌مان درد می‌کند، به جسم ما فشار وارد می‌شود و زمانی که دلمان برای عزیزی تنگ شده است، از دست کسی ناراحت هستیم و یا درآمدمان کم شده است، روح ما تحت فشار از اوقات این مسائل ناراحت‌کننده، خارج از اختیار ما هستند و نمی‌توانیم جلوی آنها را بگیریم و از عواقب بعدی آن، مانند اضطراب، دلشوره، حواس‌پرتی، عصبانیت، بی‌خوابی، بی‌اشتهایی، زودرنجی و جلوگیری کنیم.

نگهداری و سلامت سالمندان-سالمندی با طعم لبخند

▪ توصیه‌های زیر ممکن است در این کار به شما کمک کند:
ـ زمانی که به کمک نیاز دارید، از درخواست آن کوتاهی نکنید.
ـ خود را به کاری در خانه مشغول کنید. به‌عنوان مثال وسایل خود را مرتب کنید و

آشپزی

 کنید، چیزی بدوزید و...
ـ به کاری که مورد علاقه‌تان است، بپردازید. به‌عنوان مثال به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید یا برنامه‌ای را که دوست دارید، از تلویزیون تماشا کنید.
ـ با یک نفر دوست یا اقوام نزدیک صحبت کنید. اگر می‌توانید به دیدن او بروید و یا تلفنی با او صحبت کنید.
ـ ورزش مستمر به کاهش اضطراب کمک می‌کند.
ـ از خانه خارج شوید. برای مدت کوتاهی به دیدن مغازه‌ها بروید و یا در پارک قدم بزنید.
ـ به‌طور منظم ورزش کنید. ورزش منظم، علاوه بر اثرات خوبی که بر سلامت جسم دارد، سلامت ذهن را نیز افزایش می‌دهد و در کاهش فشارهای زندگی موثر است. تمرینات آرام‌سازی را انجام دهید، به‌خصوص زمانی که ناراحت و دل‌نگران هستید و استرس دارید.
▪ تمرینات آرام‌سازی
ـ در این تمرین، عضلات به‌ترتیب از سر به‌طرف پا یا برعکس سفت می‌شود؛ ۱۰ تا ۱۵ ثانیه در این حالت نگه‌داشته می‌شود و بعد به آرامی شل می‌شود. این سفت‌شدن و شل‌شدن عضلات، تاثیر خوبی بر آرامش ذهن می‌گذارد.
ـ ابتدا به یک مکان خلوت بروید. روی صندلی بنشینید، پشت خود را صاف نگه‌دارید، کف پاها را روی زمین بگذارید و دست‌ها را روی ران قرار دهید.
ـ ابروها را تا جایی که می‌توانید، به طرف بالا بکشید و در این حالت نگه دارید، سپس به آهستگی رها کنید.
ـ چشم‌هایتان را محکم بسته و پلک‌ها را روی هم فشار داده و در این حالت نگه دارید، سپس به آهستگی چشم‌ها را باز کنید.
ـ زبان خود را به سقف دهان فشار دهید. فشار را نگه دارید، سپس به آهستگی رها کنید. دندان‌های خود را روی هم فشار دهید و فشار را نگه‌دارید، سپس به آهستگی رها کنید. در صورتی که دندان مصنوعی دارید، این حرکت را
انجام ندهید.
ـ لب‌هایتان را به هم فشار دهید و چروک کنید، فشار را نگه دارید و سپس به آهستگی رها کنید.
ـ شانه‌هایتان را بالا بکشید و سفت نگه دارید، سپس به آهستگی رها کنید.
ـ دست راست را مشت کنید و ساعد را روی بازو خم کنید و محکم فشار دهید. در این حالت نگه دارید، سپس به آهستگی رها کنید. این حرکت را با دست چپ نیز انجام دهید.
ـ یک نفس عمیق بکشید، ریه‌تان را از هوا پر کنید، نفس خود را حبس کنید و به شکم خود فشار وارد کنید، مثل اینکه می‌خواهید شکم خود را باد کنید. سپس به آهستگی نفس را بیرون بدهید و ریه را کاملا خالی کنید.
ـ کتف‌ها را تا جایی که می‌توانید، به عقب ببرید، فشار دهید و در این حالت سفت نگه دارید، سپس به آرامی رها کنید.
ـ پای راست را صاف نگه‌دارید، پنجه پا را به‌طرف بیرون بکشید، در این حالت نگه دارید، بعد پنجه پا را به طرف خودتان خم کنید، پا را سفت در این حالت نگه دارید، سپس به آهستگی پا را زمین بگذارید. این حرکت را با پای چپ نیز تکرار کنید.
ـ زانوی راست را خم کنید و ران را تا جایی که می‌توانید، بالا بیاورید و سفت نگه دارید، سپس به آهستگی پا را زمین بگذارید. این حرکت را با پای چپ تکرار کنید و این تمرین را روزی یک تا ۲ بار انجام دهید.

ویرایش و تلخیص:آکاایران